Skip to main content

Absorpce železa

Naše tělo vstřebává železo ze stravy především ve střevě, na úrovni dvanácterníku. Jedna část tohoto železa se váže na bílkovinu feritin, která je hlavním úložištěm železa v buňkách; další část se váže na transferin a je dopravována do všech tkání v těle.

Při normálním zdravotním stavu pokrývá vstřebávání železa ze stravy přibližně 5-10 % potřeb našeho těla. Některá onemocnění však mohou mít za následek nižší vstřebávání živin přijímaných ve stravě a v důsledku toho také způsobit nedostatek železa.

Co způsobuje poruchy absorpce železa?

Malabsorpční syndrom označuje skupinu onemocnění způsobujících zhoršené vstřebávání některých živin, včetně minerálů, jako je železo, střevní sliznicí. Malabsorpce může být způsobena zánětlivým onemocněním zažívacího traktu (např. Crohnovou chorobou) nebo enzymatickou nedostatečností střevní sliznice. Dalšími příčinami mohou být bakteriální nebo virové infekce trávicího traktu nebo nerovnováha bakteriální flóry střeva (dysbióza).

Tyto typy poruch obecně mění vstřebávání makroživin (bílkovin, tuků, sacharidů) a mikroživin (vitaminů, minerálů včetně železa), což vede k dlouhodobému nedostatku těchto látek.

Malabsorpce železa ze stravy ve spojení s dalšími faktory, jako jsou specifické fyziologické stavy (např. u žen těhotenství, kojení a menstruační cyklus) nebo patologické stavy, může vést ke stavu sideropenie (nedostatku železa).

Jak probíhá absorpce železa?

Železo přijímané ve stravě je vstřebáváno buňkami střevní sliznice a odtud se ukládá především v játrech a slezině nebo je dopravováno do dalších tkání v těle. Část tohoto železa se využívá pro tvorbu hemoglobinu, myoglobinu nebo pro činnost některých enzymů.

Železo obsažené v potravinách živočišného původu, jako je maso, bývá zpravidla ve formě organického železa neboli hemového železa a vstřebává se lépe než anorganické železo (nehemové železo) obsažené v potravinách rostlinného původu.

Pokud strava k odstranění nedostatku železa nebo zvýšené potřeby této živiny v těle nepostačuje, lze použít doplňky stravy s obsahem železa.

Železo Sucrosomial® obsažené v doplňcích stravy řady SiderAL® prochází žaludečním prostředím a snadno se vstřebává ve střevě, čímž zabraňuje nejčastějším nežádoucím účinkům spojeným s příjmem železa, jako je podráždění střev, pálení žáhy nebo zabarvení sliznic a zubů. Technologie Sucrosomial® navíc zaručuje příjemnou chuť železa, což usnadňuje jeho podávání i dospívajícím.