Nízká hladina železa v krvi
Termín sérové železo označuje množství „cirkulujícího železa“ v těle, tj. množství vázané na transferin: bílkovinu, která přenáší železo ze střeva do všech buněk v těle.
Nízká hladina sérového železa znamená, že hladina železa v krvi je nižší než fyziologická. K tomuto stavu může dojít v důsledku nevhodné stravy, v důsledku specifických fyziologických stavů (těhotenství, menstruační cyklus) nebo může souviset s určitými stavy snižujícími množství železa, které naše tělo vstřebává ze stravy.
Jaké jsou normální hodnoty železa v krvi?
Železo je pro naše tělo základní živinou: je nezbytné pro normální tvorbu hemoglobinu, myoglobinu a červených krvinek, a tedy pro normální přenos kyslíku v krvi. Přispívá také k normálním rozpoznávacím funkcím a normálnímu fungování imunitního systému.
Při měření hladiny sérového železa se hodnotí množství železa vázaného na transferin v séru (tekutá složka krve). Spolu s hodnocením hladiny feritinu a transferinu tak získáme ucelený obraz o tzv. hladině železa v krvi, tj. představu o rovnováze a distribuci železa v těle.
Hodnoty sérového železa jsou následující:
- 65/170 mcg/dl u mužů
- 50/120 mcg/dl u dětí
- 100/250 mcg/dl u novorozenců
- 50/160 mcg/dl u žen
Referenční hodnoty se mohou v jednotlivých laboratořích mírně lišit v závislosti na použité metodě analýzy nebo referenční populaci. Kromě toho, jak je patrné z uvedeného přehledu, se mohou lišit také podle pohlaví a věku. Proto hodnoty sérového železa, ačkoli vypovídají o množství železa přítomného v tekuté části krve (séru), lékař vždy posuzuje v širším kontextu zahrnujícím měření hladiny feritinu a transferinu.
Jaké jsou příčiny nízké hladiny železa v krvi?
Nízká hladina sérového železa se může objevit, pokud není ve stravě přijímáno dostatečné množství železa. Přibližně 60-80 % železa přijatého ve stravě totiž tělo využívá k produkci hemoglobinu a myoglobinu. Zbývající část je využívána k produkci jiných bílkovin a enzymů nebo se ukládá ve tkáních ve formě feritinu.
Pokud strava nedokáže zajistit dostatečné množství železa, snižuje se jeho koncentrace v krvi, což může vést k následnému snížení hladiny hemoglobinu.
Dalšími faktory, které způsobují nízkou hladinu železa v krvi, jsou krvácení a potíže se vstřebáváním železa ve střevě. U žen může být fyziologickým důvodem nízkých hodnot železa v krvi menstruační cyklus, těhotenství a kojení, neboť při těchto stavech se zvyšuje potřeba železa v organismu. A konečně, i rychlý růst v prvních letech života dětí vyžaduje zvýšený příjem železa, přičemž jeho nedostatečný příjem může způsobit nízkou hladinu železa v krvi.
Jaké jsou příznaky nedostatku železa v těle?
Nejčastějším příznakem je celková únava a vyčerpání (astenie). Mezi další příznaky nedostatku železa v těle patří:
- Ztráta energie, únava vyčerpání
- Nižší psychická i fyzická odolnost
- Bledost
- Snížená imunita a slabost
- Změny nálad
- Snížená koncentrace
Jak lze bojovat s nízkou hladinou železa v krvi
Při normálním zdravotním stavu je zdravá a vyvážená strava dostačující k zajištění dostatečného příjmu železa pro organismus. V některých případech však může být nutné řešit nedostatek nebo zvýšenou potřebu železa pomocí doplňku stravy na bázi železa.
Řada doplňků stravy SiderAL® s obsahem železa Sucrosomial® může být užitečná ve všech případech, kdy je třeba řešit nedostatek nebo zvýšenou potřebu železa v organismu.
Zentiva, k.s.
U Kabelovny 130, 102 37 Praha 10
Česká republika
Tel.: (+420) 267 241 111
E-mail: zentiva.cz@zentiva.com